Dřevěná podlaha v koupelně

Pokud člověk uvažuje o podlaze do koupelny, obvykle ho jako první a mnohokrát i jako poslední možnost napadne dlažba. Zavrhnout však nemusíte ani dřevěnou podlahu. Vždyť je efektní, příjemná na dotyk a také mnohem teplejší. Kolem dřevěných podlah se traduje mnoho mýtů a pověr.

Nejspíš byste namítli, že dřevo je přece nasákavé a tak nemůže být vhodné zrovna do koupelny, kde je voda prakticky stále a všude. To jste ale daleko od pravdy. Vždyť dřevo se již po mnoho a mnoho generací používá jako materiál pro stavbu domů, které běžně odolávají povětrnostním vlivům. Dokonce Benátky, které jsou slavné tím, že jsou postaveny na vodě, stojí na dřevěných pilířích. Takže obava z dřevěné podlahy v koupelně vůbec nemusí být na místě. Pokud tedy máte rádi dřevo a pochopitelně i dřevěné podlahy, můžete se pro ně s klidným srdcem rozhodnout i do koupelny.

Do koupelny je ale rozhodně třeba pořídit takovou dřevěnou podlahu, která je pro toto místo určená. To musíte probrat se svým prodejcem. Nejlépe vlhku dokážou odolat tropické dřeviny, které obvykle můžete vidět i na terasách.

Správná pokládka je důležitým krokem

Rozhodně ale trvanlivost dřevěné podlahy v koupelně ovlivňuje ne jen samotný materiál, ale také pokládka. Ta totiž musí být maximálně těsná a díly k sobě musí lícovat. Jinak by voda a vlhkost mohla vniknout do podkladu. Samotná podlaha pak musí mít voděvzdornou povrchovou úpravu. To samé platí taky pro lišty, které chcete použít v koupelně.

Odolnost dřeva proti vodě lze podpořit

Odolnost dřeva proti vodě a vlhku lze podpořit tepelnou úpravou a speciálními impregnacemi, které jsou trvalé. Po zahřátí lze do dřeva vpravit živice, čímž se vyplní vnitřní dutiny a dřevo je tak lépe chráněno. Už staří indiáni si povšimli, že tepelně upravené dřevo vykazuje lepší vlastnosti než dřevo surové. Po položení takového dřeva je ještě vhodné podlahu natřít vrstvou přírodního oleje. A pro jistotu můžete jednotlivé lamely slepit MS-polymerovým tmelem. A o kvalitu podlahy už vůbec nemusíte mít starost ani v koupelně.