Dřevěné podlahy a malé děti

Nároky na bydlení se v průběhu života každého jedince i rodiny dynamicky mění a přizpůsobují aktuální situaci. Bezdětný pár se může obklopit světlými, choulostivými materiály, které dodají interiéru punc luxusu či minimalismu, takže bílý chlupatý koberec či smetanová kožená pohovka budou v takovém případě krásnou dominantou pokoje. Ovšem jakmile do takového vymazleného pokoje přibude dítě, stanou se tyto kousky zdrojem stresu. Miminku či batoleti je jedno, že ten koberec nejde strčit do pračky a že propisku z kůže taky vyčistit tak úplně nejde. Existují vůbec materiály, které jsou kvalitní, dlouhověké a odolají i dětem?

Pokud se zaměříme na podlahy, odpověď zní jednoznačně ANO. A možná překvapivě je takovým materiálem dřevo. Pojďme si vyjmenovat jeho přednosti pěkně popořadě. V posledních letech je dřevo znovu v módě, je to především proto, že se jedná o přírodní materiál, obnovitelný zdroj, jehož možnosti co do barvy a struktury jsou skutečně široké. Můžete vybírat z různých druhů dřevin. Borovice a smrk jsou světlé, sukovité, hodí se spíše do přírodě laděných obydlí. Třešeň či dub se vyznačují efektními barevnými přechody a dá se s nimi velice dobře pracovat i esteticky.

Dřevo je odolné

Dřevěná podlaha odolá i dětským hrám. Kolikrát dětem (a přiznejme si, i nám dospělým) něco upadne, kolikrát zatloukají na podlaze něco kladívkem a netrefí se, kolik oděrek či dírek tak v podlaze v průběhu jejich dětství vznikne? Nepočítaně. Zatímco u oblíbených plovoucích podlah je třeba podlahu rozebrat až k poškozené lamele a tu následně vyměnit, dřevo stačí v takovém případě zbrousit, přelakovat či namořit a je renovováno. Rychle a jednoduše.

Dřevěná podlaha má dobré izolační vlastnosti

Dřevo je materiálem s dobrými izolačními vlastnostmi a tak působí při doteku hřejivým dojmem, což ocení zejména maminky malých dětí, které na podlaze trénují plazení, lezení a první krůčky. Pod většinu typů dřev se dá instalovat i podlahové topení, které hřejivost podlahy ještě zvýší. Pokud bydlíte v bytovce či panelovém domě, oceníte (a možná ještě více to ocení sousedi pod vámi) i dobré zvukově izolační vlastnosti dřeva. Tlumí dětské krůčky a zvuky popadaných hraček o mnoho lépe než již zmiňované plovoucí podlahy nebo třeba linoleum. A pokud by to sousedům nestačilo, můžete na hraní dětem pořídit menší kusový koberec.

Vhodná podlaha i pro alergiky

Na rozdíl od koberců dřevo neabsorbuje prach, vlasy nebo zvířecí srst a nežijí v něm roztoči. Tento fakt je neocenitelný, zejména pokud máte doma malého alergika a chcete mu zajistit zdravé prostředí pro život. Pravdou je, že když není prach pohlcen, drží se na povrchu a je třeba ho častěji vysávat či stírat. Zejména na tmavém dřevě je jasně vidět, kdy už je nutné vytáhnout vysavač nebo mop a pustit se do práce. Ovšem ani to nemusí pro rodiče v době boomu robotických vysavačů znamenat práci navíc.

Kobereček na hrání

Prošli jsme mechanickou odolnost, tepelné a zdravotní vlastnosti. Pokud by pro někoho samotné dřevo působilo příliš strohým dojmem, dá se zútulnit kusovými koberečky. Ty můžete přesouvat dle potřeby, prát v pračce a také měnit podle sezony a třeba i dětských preferencí.