Druhy parket

Parkety jsou oblíbenou podlahovou krytinou, jsou velmi odolné, snadno se udržují a mají dlouhou životnost. Snadno se renovují a mohou tak sloužit několika generacím ve Vašem domě. Mohou se jen vyplnit spáry a díry, které vzniknou, zbrousí se a nalakuje se poškozený povrch. Parkety také dobře izolují, zvukově i tepelně. Zejména v bytových domech všichni ocení izolaci zvuku. Parkety je také možné designově upravit podle ostatního vybavení místnosti. Parkety je možné nalakovat, navoskovat či namořit, a budou vypadat originálně. Je také možné je poskládat do různých vzorů. Parkety jsou přírodní materiál a dobře se tak recyklují.

Parkety jsou nabízeny v různých druzích, zejména podle počtu vrstev. Mohou se tak pořídit parkety jednovrstvé, dvouvrstvé i třívrstvé. Speciálně je možné zakoupit mozaiky, průmyslové parkety. Vícevrstvé parkety jsou složeny tak, aby vyšší vrstva byla masivnější a obsahovala tvrdší dřevo.

Jednovrstvé parkety

Jednovrstvé parkety mají jednoduchou konstrukci, se základem v jediné masivní vrstvě dřeva. Parkety musí být vysušené a opracované. Pro přichycení se využívají speciální lepidla. Jednovrstvé parkety je nutné pravidelně brousit a ošetřovat lakem či olejem.

Dvouvrstvé parkety

Dvouvrstvé parkety se vyrábí sendvičovou technologií. Horní vrstva zajištuje odolnost a spodní je vrstva nosná, z měkčího dřeva. Vrstvy jsou spojené klížením. Nepodléhají kroucení a sesychání. Povrchová úprava je již u výrobce.

Třívrstvé parkety

Třívrstvé parkety jsou nejvíce odolné změnám teploty a vlhkosti. Vrstvy tvoří protitažná vrstva, středová laťovka a nášlapná vrstva. Na prostřední vrstvu se používá tvrdé dřevo, na vrchní ušlechtilejší dřevina. Je možné také ji konstruovat jako plovoucí podlahu, díky click systému. Mohou se také použít pro podlahové vytápění. Snadno se montují a přes zaklapávací zámky není nutné používat lepidlo.

Mozaiky

Mozaiky neboli průmyslové parkety jsou vyráběny ze zbytkového dřeva. Nejsou tak kvalitní a odolné, a mají nižší cenu. Oproti ostatním parketám mají výrazný design.