Čištění dřevěné podlahy

Z široké nabídky podlahových krytin ční nade všemi materiál, který znali a používali naši předkové stovky let. Dřevo. V posledním století bylo postupně opovrhováno a nahrazováno výdobytky moderních technologií – linoleem, PVC, syntetickými koberci. Jejich snadná údržba a punc modernosti jsou v protiváze faktu, že při jejich výrobě jsou používána různá lepidla a další chemikálie, které se z nich mohou postupně uvolňovat a velmi nenápadně a dlouhodobě ničit naše zdraví. Methanol, formaldehyd, organická rozpouštědla.. Alergeny, karcinogeny, dráždivé látky, jedy.

A proto návrat k tradičním materiál v posledních letech zažívá prudký rozmach. Dřevěné podlahy mají mnoho výhod. Přírodní, hřejivý, nezávadný materiál, který je při pečlivém ošetřování a čištění nesmrtelný. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Kdo se rozhodne do dřevěné podlahy investovat, měl by si dát na její údržbě záležet, aby mu dlouho vydržela. A jak na to?

Ochrana dřeva

Prvním krokem je prkna ochránit lazurou, impregnací či lakem. Lak vydrží nejdéle, ale i ten je po čase nutné obrousit a obnovit. S tím vám pomůže buď specializovaná firma nebo si můžete zapůjčit průmyslové stroje a podlahu oživit sami. Nejpřirozenější ochranou dřeva je napuštění přírodními oleji. Kromě osvěžení barvy dřeva olej znesnadní vsakování vody. Olejovat je potřeba každý rok až dva. Při delším intervalu je nutné podlahu přebrousit a to je (zbytečná a náročná) práce navíc. Olejování podlah je jediný zaručeně ekologický a neškodný způsob ošetření dřeva.

Práci s další údržbou si můžete zjednodušit umístěním rohožek před místnosti s dřevěnou podlahou. Rohože zachytí mechanické nečistoty z obuvi (kamínky, písek..) a tak nedojde k poškrábání podlahy. Rohože je třeba alespoň jednou týdně (či podle potřeby častěji) vyprášit, aby se v nich tato abraziva nehromadila a nevysypala se na podlahu.

Důležitý je pravidelný úklid

Dalším krokem k dlouhodobě krásné dřevěné podlaze je pravidelný úklid. Začínáme zametením, čím častěji, tím lépe. Smeták lze nahradit vysavačem, tady ale velký pozor, aby se pod hlavici vysavače nedostal ani malinký kamínek! Ideální je použít nástavec s kartáčem pro vysáváním tvrdých podlah.

Mokré čištění dřevěné podlahy

Mokré čištění, tedy vytírání, lze aplikovat velmi opatrně. Dřevo je velice citlivé k vodě, kterou rádo a snadno absorbuje a konkrétně u dřevěné podlahy (byť je nalakovaná nebo jinak ošetřená) to může vést k nabobtnání. A to vám podlahu nevratně zničí. Pokud tedy vytíráme, pak pouze vlhkým (nikoli mokrým) hadrem (ideálně z mikrovlákna) či mopem. U nemořených prken se doporučuje podlahu také vytřít do sucha. Podobně přistupujte k jakékoli rozlité tekutině, tyto nenadálé pohromy likvidujte bezodkladně!

Podlahu vytíráme vodou se speciálním čističem, univerzální přípravky na úklid nebo dokonce saponát na mytí nádobí nemůžeme doporučit. Některé prostředky na bázi olejových mýdel mohou na dřevě zanechat šedý povlak, který pak už nelze odstranit, či jinak dřevo znehodnotit.

Pozor je třeba dát na mastné skvrny či fleky, zašlapanou špínu z bot a další houževnaté matérie. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se raději na odborníka.

Internet je plný „osvědčených babských rad“ na údržbu dřevěné podlahy. Jestliže máte chuť se pouštět do experimentování, máme jen jednu, zato velmi cennou radu: vyzkoušejte účinek metody na malém skrytém kousku, abyste nesplakali nad výsledkem.

Dřevěnou podlahu musíme chránit i před poškrábáním nohama nábytku, které je vhodné podlepit například fleecovými nebo korkovými chrániči.

A poslední potenciální nebezpečí, před kterým chceme varovat, je sluneční svit. Paprsky slunce při dlouhodobém působení mohou odstín dřeva vyšisovat a původní barvu už mu nikdy nevrátíte. Proto vybavte okna žaluziemi či závěsy a dbejte na pečlivé stínění.

Dřevo je dobrá volba a i když vyžaduje více péče, než syntetické materiály, čas, který mu věnujete, vám bohatě vrátí dlouhodobou službou a útulností vašeho domova.