Jak položit dřevěnou podlahu?

Dřevěná podlaha se po desetiletích nadvlády koberců opět vrací do módy a tedy i do interiérů. Skýtá mnoho výhod, o kterých jsme psali v samostatném článku. Pokud jste se pro dřevo rozhodli i vy, na následujících řádcích se dočtete, jak dřevěnou podlahu položit.

K pokládání je třeba použít dřevo s vlhkostí menší či rovnou 10%. Při vyšším obsahu vody budou prkna ještě sesychat a na podlaze se objeví nepěkné spáry. Dále potřebujete rovný, suchý, kompaktní povrch. Rovnost je dána státní normou, zpravidla by nerovnost neměla být vyšší než 9mm na pět metrů.

Pokládat podlahu lze několika způsoby. Plovoucí podlaha se nepřipevňuje napevno k podkladu, její montáž je snadná, pomocí systému pero-drážka. Pod vlastní prkna je třeba dát protihlukovou vrstvu (korek, mirelon…) a v případě, že hrozí vzlínání vlhkosti z podkladu (třeba tam, kde není sklep) také parotěsnou zábranu, například polyethylenovou fólii. Prkna v jednotlivých řadách je třeba posunout, jinak nebude systém držet a bude se rozjíždět. Prkna berte střídavě z různých balíků, u dřeva nelze zajistit stejnou barvu všech desek a mohli byste si na podlaze vytvořit různobarevné ostrůvky. Při střídavém kladení desek se barevné rozdíly rozptýlí a podlaha bude vypadat velice přirozeně. Výhodou plovoucí podlahy je to, že když budete potřebovat vyměnit poškozené prkno, nemusíte nic šroubovat, jen rozkliknete desky od sebe.

Postup při šroubování dřevěné podlahy začíná stejně, je nutné připravit podklad. Na něj se instalují latě, na které se bude připevňovat vlastní podlaha. Prostor mezi latěmi se vyplňuje nejčastěji minerální vlnou. Ta je vynikajícím tepelným i zvukovým izolantem. První řadu prken podlahy přibijeme do roštu. Hřebíčky budou schované pod podlahovou lištou, nemusíte se bát, že si o ně zatrhnete ponožku nebo že budou podlahu hyzdit. Ostatní prkna pak přišroubujte přes spodní stranu pera do latí roštu pod úhlem 45°. Jaké použít vruty vám poradí ve specializovaném obchodě.

Lepení podlahy je poslední způsob instalace. Na rovný podklad naneste příslušné lepidlo v pásech, desky na ně přitlačte. Do doby, než lepidlo zaschne, podlahu nepoužívejte, mohlo by dojít ke vzniku nerovností.

U všech způsobů pokládky platí, že je třeba dodržet dilatační spáru mezi zdí a podlahou v šířce 10-15 mm, aby mohlo dřevo pracovat.

Nejste-li si jistí, jaký způsob instalace dřevěné podlahy zvolit, kontaktujte nás! Provádíme pokládku dřevěných podlah.