Jak položit laminátovou podlahu?

Laminátovou podlahu si pro svůj domov volí stále více z nás. Je to jednak pro její vlastnosti, poměr cena – výkon a především také kvůli její poměrně snadné pokládce, kterou zvládne i začínající kutil. Na následujících řádcích přinášíme návod jak na to krok za krokem.

Předpokládejme, že jste pečlivě vybrali nejen dekor, ale i typ své podlahy a pojďme se podívat, jak postupovat při přípravě podkladu. Dobře si zjistěte, jaký podklad je pro typ vaší podlahy vhodný. Naprosto se nehodí například kamenné podloží, neodvětrané dřevo nebo například staré koberce či plsti.

Jaký připravit podklad?

Vhodný podklad je tedy třeba připravit. Především musí být rovný, akceptují se nerovnosti do 3 mm na 1 metr, větší musí být odstraněny například tekutým tmelem nebo (pokud se jedná o masivní nerovnosti) například nějakým typem sypkého srovnávacího materiálu. Pokud nebudete nerovnostem věnovat dostatečnou pozornost a péči, čekejte nerovnou podlahu nebo skřípající prkno. A obojí vám začne velice rychle vadit.

Pokud budete pracovat s tmelem nebo nivelační hmotou, je nutné nechat povrch řádně proschnout a tady pozor na to, abyste potřebnou lhůtu dodrželi, protože jakýkoli spěch v podobě pokládky podlahy na vlhký podklad se vám může nepěkně vymstít v podobě vzniku plísní či jiného mikrobiálního osídlení. A to v zájmu zachování zdraví své rodiny nechcete.

Po vyschnutí je třeba pokrýt podlahu izolační podložkou. Ty jsou běžně dostupné a můžete volit z materiálů dodávaných v rolích nebo skládaných jako leporelo. Druhé jmenované jsou jsou rozhodně snazší na instalaci a zvládne ji hravě jeden člověk. Rozmotávání, měření a stříhání izolace v roli je určitě složitější, ale ve dvou vám půjde dobře od ruky. Izolaci je v u zdí potřeba přichytit ke zdi, aby se při pokládce podlahy nekrčila a neposunovala.

Všechny laminátové podlahy se vyrábí jako plovoucí, to znamená, že není třeba jednotlivá prkna pevně uchytit k podkladu. Desky jsou opatřeny vždy nějakým click in systémem, ty se od sebe lehce liší, společné mají to, že nejsou nikterak náročné.

Máte-li podlahu s perodrážkou, u první řady rovnoměrně uřízněte pera. Mezi prknem a stěnou je nutné ponechat dilatační spáru o šířce několik mm, aby mohla podlaha pracovat. Nebojte se, pokud není řez zcela rovný. Okraje podlahy budou přece schované pod podlahovou lištou a nebudou tedy vůbec vidět.

Montáž druhé řady

U druhé řady je třeba myslet na to, že prkna nemůžete položit úplně stejně, vždy je třeba zachovat určitý odstup, aby podlaha držela v jednom kuse. Do drážky prkna z první řady zasuňte pero prkna z řady druhé a tak pokračujte až na druhou stranu místnosti.

Pokládka poslední řady

U poslední řady je třeba uříznout drážky, někdy dokonce zúžit celé prkno. Pro zasunování krajních prken můžete použít táhlo, které vám manipulaci usnadní. Při použití jiných click in systémů, než je perodrážka, se prkna k sobě přidávají přisunutí ze strany, jinak je postup úplně stejný.

Jaký zvolit směr pokládky laminátové podlahy?

Před pokládkou zvažte směr položení prken. Podobně jako barvy může tento fakt přispět i optickému prodloužení či zúžení místnosti. V úzké místnosti položte prkna kolmo k delší stěně, abyste ji opticky zvětšili. Pokud chcete položit tutéž podlahu v celém bytě, je lepší pokládat kolmo ke vstupu, abyste se v průchodech vyhnuli „nekonečnému“ pásu z prken. Navíc mezi jednotlivými místnostmi je třeba umístit přechodové lišty a ty by, položeny kolmo k prknům, opravdu nevypadaly pěkně.

A už se rozhodnete položit si doma laminátovou podlahu svépomocí nebo nás kontaktujte, doufáme, že budete spokojeni po dlouhá léta.