Jak zvolit vhodnou podlahu do firmy a kanceláře?

V práci trávíme třetinu svého života. To je dost na to, aby bylo opravdu důležité, jak to v naší kanceláři či firmě vypadá. Pracovní prostředí by mělo být harmonické a pozitivní, nemělo by být příliš výstřední, aby neodvádělo pozornost od práce.

Velice důležitým prvkem při zařizování kanceláře je podlaha. Určitě je nutné na ni klást tvrdší požadavky, než na podlahu doma.

Zatímco doma většina z nás používá přezůvky s měkkou podrážkou šetrnou k podlaze, v práci to tak nebývá. Mokré podrážky s uvízlými kamínky, dámské podpatky, sůl ze zimního posypu, voda z louží či rozpuštěného sněhu. Kolečkové kancelářské židle, těžké balíky se zbožím či kancelářskými potřebami. To všechno jsou nepřátelé podlahy. Do firmy je proto nutné volit podlahu z odolného materiálu, který se navíc snadno čistí. Obě tyto podmínky splňují například zátěžové koberce. Ty mají tu výhodu, že i v jejich nízkém vlasu se snadno skryjí kamínky, prach a další nečistoty. Alespoň do okamžiku, kdy přijde paní uklízečka.

Dalším parametrem, který je třeba brát v potaz, je hlučnost podlahy. Ne každý se umí soustředit na práci v hluku. V kanceláři pořád někdo chodí, židle jezdí, tužky padají na zem. Pokud práce ve vaší firmě vyžaduje klidné prostředí, rozhodujte se mezi kobercem a linoleem či marmoleem. Tvrdé PVC podlahy hluk příliš netlumí, naopak mohou vytvářet dokonce ozvěnu.

Velmi důležité je u výběru podlahy zohlednit také zdravotní dopad. Syntetické materiály jsou často lepené z více komponentů a i několik měsíců po položení podlahy se z lepidel mohou uvolňovat různé dráždivé či dokonce toxické látky jako například formaldehyd či aceton. Nejen citlivým osobám způsobují tyto výpary respirační potíže či opakované bolesti hlavy. A uvážíme-li, kolik času v kanceláři trávíme, je to celkem zásadní problém. Tady se jako nejvhodnější jeví dřevo, jeho pořizovací cena je však celkem vysoká a podlahy z měkkého dřeva nedisponují potřebnou pevností. Dřevěná podlaha je vysoce estetická, voní, uklidňuje, ale pokud nezvolíte dřevo tvrdé, nebudete spokojeni. Do kolonky zdravotních ohledů patří i prašnost podlah. Prach se nejvíce drží a shlukuje na PVC, nejlépe ho pohltí koberec. Jistě, stává se tak jeho zásobárnou, ale při pravidelném vysávání se prachu zase zbavíte.

Při výběru podlahy do firmy či kanceláře se nevyplatí šetřit. Vybírejte pečlivě, spíše si projděte show roomy a podlahu si osahejte. Objednáním přes internet možná ušetříte peníze i čas, ale v tomto případě je to spíše na škodu. Pamatujte, že v příjemné prostředí budou vaši zaměstnanci podávat lepší výkony a vaši zákazníci se k vám budou rádi vracet.