Vybíráme podlahy

Ať už zařizujete nový interiér, nebo plánujete rekonstrukci svého bydlení, jedna z důležitých položek na Vašem seznamu bude nová podlaha. Jestliže na ni máte v rozpočtu větší částku, spolu s koupí investujte i do profesionální pokládky. Nejčastější reklamace na podlahy jsou z důvodu neodborného položení, tuto zkušenost si ušetřete.

K samotnému typu podlahy je dobré si hned ze začátku ujasnit, do jaké místnosti ji položíte, dle jejího praktického využití. Jednotlivé prostory využíváme během dne jiným způsobem a rozdílně zatěžujeme jejich podlahy. Do kuchyně potřebujete pevnější podlahu, odolnou proti zátěži kuchyňským zařízením, i rodinnému provozu, při kterém padají věci na zem. Podlaha v koupelně přijde do kontaktu s vodou, často se zde vyskytuje vysoká vlhkost vzduchu. V obývacích místnostech můžou děti posedávat na zemi při hře, či zvířecí mazlíčci odpočívat. Důležitá je také celková vizáž interiéru, můžete si zvolit různé barevné tóny tak, aby na sobě podlahy v jednotlivých místnostech volně navazovaly.

Koberec udrží teplo

Stálicí v podlahových krytinách je koberec. Přispívá k udržení tepla v místnosti, pohlcuje hluk z okolí. Vybírat můžete z originálních kusových koberců, či metrových, pokrývajících celou místnost. Počítejte však s větší pracností při jeho údržbě.

Dnes asi nejpopulárnější jsou laminátové podlahy, pro svoji snadnou pokládku, nižší cenu i údržbu. Jsou doporučované pro podlahové vytápění. Nehodí se však do každé místnosti, nevydrží tak silné zatížení.

Dřevěné podlahy jsou investice do budoucna

Pokud potřebujete pevnější podlahu, zvolte dřevěné podlahy. Jsou k dostání v mnoha dekorech a jsou jistotou dlouhé životnosti. Při údržbě je snadno přebrousíte a zajistíte nový design celé místnosti. Mají ovšem vyšší pořizovací cenu.

Snadná údržba

Do pracovních místností, jako je kuchyně a koupelna, doporučujeme keramickou dlažbu. Je velmi praktická a trvanlivá, snadno ji udržíte v dobrém stavu, je nenáročná na údržbu. Je ovšem chladivá, pokud stojíte dlouho při vaření u kuchyňské linky, můžete si na ni položit kusový koberec. Design dlažby si můžete zvolit stejný jako má dřevěná, či laminátová podlaha.

Pohodlnou klasikou do kuchyní je také PVC podlaha. Je ekonomicky dostupná, a dnes je vyráběna v opravdu velké šíři zajímavých motivů. Designově tak zapadne i do moderně zařízené kuchyně, k tomu je lehce stíratelná a zdravotně nezávadná.

Stejně tak jsou populární i vinylové podlahy, které jsou odolné a rozměrově stálé. Výrobci je nabízí v motivech imitace kamene, cihel či dřeva. Zajímavé jsou jejich barvy a tóny, přes odstíny šedé, béžové až třeba k fialové. Stačí si jen vybrat, podle ostatního zařízení v místnosti.