Jakou podlahu pro psa nebo kočku?

Pokud do vašeho života neodmyslitelně patří nějaký chlupatý přítel (nebo šupinatý, abychom nediskriminovali želvy a jiné plazy), je dobré brát jeho přítomnost na vědomí při výběru podlahy do bytu. Ne každý typ podlahové krytiny je pro pohyb čtyřnohých miláčků vhodný. A to jak pro ně, tak pro vás (nebo vaše sousedy, pokud bydlíte v bytovce). Začneme nejvhodnější podlahou.

Nejlepší jsou pro mazlíčky PVC a vinylové podlahy

Tou je určitě PVC a vinyl. Jsou měkké a pružné, takže drápky vašich zvířátek odpruží. Výsledkem je podlaha bez škrábanců a tichý pohyb vašeho zvířátka po bytě. Klidný spánek vás i vašich sousedů a navíc bezbolestná chůze pro vašeho mazlíka. Win-win. Další fantastickou vlastností těchto syntetických podlah je jejich odolnost vůči vodě. Nepovšimnutá loužička pod gaučem, blátivé mokré stopy splašeného pejska nebo vylitá voda z misky na pití? Žádný problém. Nic se nevsákne, nic se nepoškodí. Snadno utřete, umyjete, vydesinfikujete, zlikvidujete. Navíc tyto materiály ani neabsorbují pachy. Další problém vyřešen.

Největším problémem u koberce jsou chlupy

Všechny další materiály jsou pro soužití se zvířaty více či méně nevhodné. Z hlediska údržby jsou problematické koberce. Zapíchané chlupy často nevysajete ani vysavačem, prach ze srsti nebo dokonce nějaký ten parazit, jež svého hostitele předčasně opustí, jsou ty největší problémy, které budete s kobercem řešit. Ve vláknech se drží pachy, které často neodstraníte ani tepovačem. Nejlepší variantou jsou koberce kusové, které můžete pořádně vyklepat nebo ještě lépe strčit do pračky a vyprat. Hned po nich koberce s vyšším vlasem a nakonec koberce zátěžové, jež jsou zpravidla opatřeny nepropustnou spodní vrstvou. Opravdu spokojeni nebudete s koberci plyšovými, různými předložkami z pravé kožešiny či kůže.

Dřevěné podlahy nemají rádi drápky

Dřevěné podlahy jsou fantastické v mnoha různých ohledech, ovšem ani jeden z nich nesouvisí se soužitím se zvířaty. Jsou měkké, takže je snadno poškodí drápky našich zvířecích přátel. Škodí jim mokro, loužička nebo psí bobek na nich může nechat těžko odstranitelný flek. Nasávají pachy, desinfekční prostředky je rovněž mohou poškodit. Pokud se přesto pro dřevěnou podlahu rozhodnete, volte tvrdý typ dřeva – dub či buk. Výhodou pro zvířata je příjemný došlap a relativní měkkost materiálu, pravděpodobně jim to taky po dřevěné podlaze nebude klouzat.

Na laminátové podlaze může mazlíček uklouznout

Laminátové podlahy jsou nevhodné především z hlediska bezpečnosti. Kloužou, nepruží. První vlastnost způsobuje často nárazy rozběhlých zvířat do zdi či dveří, druhá může vést až k dlouhodobým a vleklým zdravotním obtížím, od bolesti nohou až po zablokování zad.

Vybírejte dobře. Podlahu asi nebudete měnit po pár letech, proto volte tak, abyste byli spokojení vy i váš domácí mazlíček.