Můžeme říct „ano“ laminátové podlaze do kuchyně?

Pokud plánujete novou kuchyň nebo jen novou podlahu pod kuchyňskou linku stojíte před nelehkým úkolem. Musíte vybrat takový materiál, který bude odolný ne jen vůči rozlité vodě, ale také proti padajícímu nádobí. A zároveň se v takto exponované místnosti hodí, když podlaha nevyžaduje přílišnou péči. To že by měla zároveň dobře vypadat je samozřejmostí. Dávno již nemusí být pravda, že laminátová podlaha do kuchyně nepatří. Naopak ji uvítáte třeba v případě, že máte kuchyň spojenou s obývacím prostorem, kde se položení laminátu přímo nabízí. Působí hezky a elegantně v kuchyních, které plynule navazují na jídelnu nebo obývací pokoj. Pro spojený prostor je velmi důležité, aby podlaha byla všude stejná. Místnosti se tak opticky zvětší a působí kompaktně.

Moderní kvalitní laminátové podlahy jsou na rozdíl od těch levnějších variant, již docela dobře odolné ne jen proti zátěži, ale také proti poškození. Při jejich výběru je třeba sledovat stupeň odolnosti vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Dobrou volbou jsou typy se středovou pevnou HDF deskou a antistatickou úpravou. Díky mnohým inovacím, kterými si v posledních letech jejich vývoj prošel, je navíc nášlapná plocha ošetřena i proti nasákavosti stejně tak jako hrany lamel.

Na znečištěnou podlahu tohoto druhu se používá vysavač nebo smeták a celá plocha se omývá pouze lehce navlhčeným hadrem. Rozhodně byste nikdy k údržbě laminátové podlahy neměli používat mikrovlákna s abrazivním, tedy škrabavým, účinkem. Ani čisticí prostředky tvořící film nejsou příliš vhodné. Spodní plošky nohou židlí a dalšího nábytku přece jenom doporučujeme opatřit plstěnými kluznými podložkami. Jen tak budete mít jistotu, že se podlaha při odsouvání židle nebo posouvání dalšího nábytku nepoškrábe.

Právě laminátové podlahy nám umožňují vybírat z velkého množství barev a vzorů i imitací dřeva. Jsou oblíbené pro svoji snadnou a rychlou pokládku plovoucím způsobem. Navíc se vyznačují odolností, stálobarevností i jednoduchou údržbou. Nicméně takovéto podlahy mají vyšší hodnotu kročejového hluku a proto je třeba jako podklad pod takovouto krytiny zvolit ještě další izolační vrstvu.