Laminátové podlahy

Laminátové podlahy

Mezi nejprodávanější podlahy patří laminátové desky. Zásluhu na oblibě laminátu má především cena. Laminát si ale získal příznivce i svými dalšími vlastnostmi. Ty jsou dány postupem při výrobě. Laminát je kompozitní materiál, který vzniká spojováním několika vrstev různých materiálů. Výsledná deska kombinuje to nejlepší ze všech použitých složek. Díky křížovému pokládání vnitřních vrstev materiál nepraská a je odolný vůči ošlapu i mechanickému poškození. Laminát je rovněž ve srovnání se dřevem vhodnější pro podlahové vytápění, má totiž nižší tepelný odpor. Přitom často je od dřeva téměř k nepoznání. To díky svrchní vrstvě. Možná byste neřekli, že je tvořena dekoračním papírem a zalitá impregnační vrstvou, díky které je povrch stálý a odolný. Proto je možné laminátové podlahy vyrábět ve skutečně široké nabídce dekorů. Od imitací dřeva či přírodního kamene až po jednobarevné varianty. Pokud chcete iluzi dřeva dokonalou, zvolte desky s povrchovým vroubkováním. Výhodou lamina je i jeho stálobarevnost a snadná údržba – nemusí se olejovat, lakovat, voskovat ani leštit. Se snadnou údržbou souvisí i jeho vhodnost pro alergiky, prach snadno vysajete nebo setřete vlhkým mopem.

„Podobně jako dřevěné patří i laminátové podlahy k tvrdým krytinám. Proto dbáme při pokládce na kvalitní a účinnou kročejovou izolaci,“ popisuje pan Halva. Hlavní nevýhodou je značná citlivost lamina na mokro i nadměrnou vlhkost a není tedy vhodné do špatně odvětravatelných a vlhkých prostor. Při nevhodné instalaci může dojít ke kroucení a křivení podlahy. Nepříjemný také může být chladný a tvrdý povrch. Chlad ovšem snadno vyřešíte podlahovým topením, které si v interiérech získává stále větší prostor. V případě poškození se sice nedá přebrousit jako dřevo, ale podlaha se dá snadno rozebrat a poškozená deska vyměnit.

Ceník laminátových podlah

S kvalitou laminátu stoupá i jeho cena, která se pohybuje v rozmezí od 400 do 1200 Kč. Cena odráží technologii výroby, použití přídavných protihlukových vrstev, odolnost povrchové úpravy i designérské ztvárnění dekoru. Dobře zvažte, do jakého prostoru podlahu chcete, jaké bude její zatížení a využití, a podle toho zvolte míru kvality, kterou potřebujete. S výběrem Vám rádi pomůžeme.