Jak na opravu poškozené vinylové podlahy?

Přestože jsou vinylové podlahy všeobecně odolné vůči různým druhům poškození, může se na nich při neopatrném zacházení nebo malé nepozornosti objevit škrábanec nebo větší vada.

Korekce povrchových defektů

Pokud došlo pouze k poškození povrchové polyuretanové vrstvy, existuje mnoho způsobů, jak rýhu opravit, aniž by bylo nutně vyměnit celý jeden díl podlahy. Defekt v podlaze je nutné vždy pořádné vyčistit, aby byla oprava smysluplná.

Pomocí spreje nebo speciálního krycího fixu lze lehce zacelit povrchové škrábance a výsledný efekt podtrhnout použitím matujícího laku, který barvu v místě defektu sjednotí se zbytkem podlahy.

Dalším způsobem je použití profesionální sady s vosky. Sada většinou obsahuje plynovou tavnou tužku, mnoho odstínů vosků, ze kterých lze namíchat stovky dalších, různá brousící a leštící náčiní a další příslušenství. Po vyčištění a proškrábnutí defektu (nejlépe ostrým nožem), případně, pokud je defekt příliš malý, po zvětšení defektu lze přejít k samotné opravě. Nejdříve se zapálí tavná tužka, čímž se nahřeje hrot. Základem je namíchání správného odstínu, aby dobře ladil či splynul s odstínem vaší podlahy. Vosk se nakape na místo defektu, po vychladnutí se seřízne nožem a je hotovo.

Oprava rozsáhlejšího poškození

Pokud je defekt většího rozsahu, nevyhnete se výměně konkrétního dílce. Musíte tedy mít nějaké náhradní. V případě plovoucích podlah lze vyříznout jeden konkrétní dílec nebo vyměnit celou lamelu Tento způsob je doporučován v případě výměny dílců nacházejících se v okrajových částech. Pokud se jedná o defekt dílu uprostřed místnosti, je lepší jej vyříznout a nahradit dílem novým. Pokud máte vinylovou podlahu lepenou, je nutné postupovat obezřetně. Poškozený díl je třeba vyříznout a poté s pomocí hořáku a horké páječky díl směrem od rohu opatrně odlepovat. Důležité je dávat pozor na okolní podlahu, aby nedošlo k jejímu poškození hořákem. Jestliže se tímto způsobem nedaří dílec odstranit, použijte dláto a paličku a odsekávejte díl směrem od středu. Po odstranění zbylého starého lepidla zkontrolujte, zda bude nový díl pasovat do vyříznuté části. Nový díl natřete vhodným lepidlem (u samolepících podlah nikoliv) a uložte na místo. Přebytečné lepidlo je nutné ihned odstranit, později by to šlo jen velmi těžko.

Po přilepení je nutné na místo položit rovnou desku a patřičně zatížit, aby se zamezilo zkroucení okrajů jednotlivých dílů.