Parkety nebo laminát?

Vývoj v oblasti podlahových krytin jde neustále kupředu. Naše prababičky chodily po dřevěných prknech, babičky po dlažbě, rodiče po linoleu, jež bylo v dostání v několika málo odstínech, nebo po legendárních kobercích Jekor, jež sice nenadělaly parádu, ale zato vydržely dlouhá léta. Při zařizování našich domácností už můžeme vybírat z nepřeberného množství materiálů, vzorů, barev, vlastností.. A přes všechny výdobytky moderních vývojářů se stále více z nás vrací ke dřevu. Protože kolem parket koluje stále mnoho mýtů, pojďme si srovnat dřevěné a laminátové podlahy. Třeba vás přesvědčíme, že na pomyslné misce vah převažují výhody dřeva.

Podstata všech rozdílů pramení samozřejmě z odlišných materiálů. Laminát je syntetický výrobek, který oplývá spoustou výhodných atributů a v mnoha domácnostech má své místo a velmi dobře tam slouží svému účelu. Má relativně dlouhou životnost, která ovšem závisí na kvalitě (a tedy v mnoha i ceně) a vytíženosti. V obchodních prostorách či kanceláři bude více zatěžovaná, než v bytě. Při poškození však musíte vyměnit celé prkno, protože škrábance z laminátu prostě nedostanete. A k takovému poškrábání dojde raz dva, zejména, jsou-li v domácnosti děti či zvířata. Při výrobě laminátu jsou používána různá lepidla a pojiva, která jsou ovšem často těkavá a z podlahy se průběžně uvolňují. Někdy můžete cítit i nepříjemný zápach, který alespoň na přítomnost nežádoucích chemikálií ve vašem domově upozorní. Může to trvat i několik měsíců a citliví či alergičtí jedinci to mohou pocítit velmi silně.

ParketyParkety jsou oproti tomu přírodním materiálem. Dřevo je navíc zdrojem obnovitelným, takže výroba dřevěných parket je i ekologická. Dřevo neobsahuje žádné přídavné látky těkavé povahy, takže si domů s novou podlahou určitě nenastěhujete nechtěné chemikálie. Povrch moderních parket je opatřen vrstvou znesnadňující její mechanické poškození. Ale i kdyby k němu došlo, dřevěnou podlahu stačí ve většině případů lokálně přebrousit a ošetřit lakem nebo olejem a bude zase jako nová.

Dřevo nad laminátem vyhrává i z hlediska jiných vlastností: je měkčí na došlap a pocitově hřejivější. Lépe totiž vede teplo, takže v zimě je méně chladné a v létě nehřeje tolik jako laminát. Jedním z důležitých parametrů, podle kterých je dobré podlahu vybírat, je hlučnost. Dřevo má při nášlapu příjemnější a tišší zvuk, než laminát. Kroky či rány od padajících kostek, když si děti hrají, se tolik nerozléhají.

Dřevěná podlaha stárne s grácií. Když se vám bude zdát, že ztratila svůj původní lesk, stačí ji obrousit a znovu natřít. Když změníte při renovaci olej či odstín laku, oživíte tím navíc za málo peněz i vzhled celého interiéru.

Ještě vás výhody dřevěných parket nepřesvědčily? Možná se obáváte složité montáže. Vždyť většina laminátových podlah je opatřena systémem click-in, který jejich pokládání ulehčuje. Dobrá zpráva pro vás je, že i kvalitní dřevěné podlahy se pokládají stejně snadno a rychle. Vážně.

Dřevěné podlahy mají vyšší pořizovací cenu, i když nejlepší laminátové podlahy už dnes stojí skoro stejně. Ta dřevěná ale zaručeně přežije dětství vašich dětí i vnoučat. Tak vybírejte dobře a nebojte se pustit kousek přírody do svého domova. I do moderního interiéru se bude fantasticky hodit.