Podlaha do kuchyně

Kromě koupelny a toalety je kuchyně snad jedinou místností v bytě, kterou navštívíme každý den. V mnoha bytech je spojená s jídelnou či obývacím pokojem a stává se z ní srdce domova i celé rodiny. Proto je důležité, aby byla místností příjemnou a aby se nám v ní líbilo. Kromě nábytku a vybavení je pro splnění těchto podmínek nesmírně důležitá správná volba podlahy. Nejen jejího dekoru, ale také dalších vlastností. Na co bychom tedy při výběru podlahy do kuchyně měli brát zřetel? Odhlédněme pro tuto chvíli od estetické stránky věci, protože všechny níže probírané materiály nabízí nepřebernou škálu dekorů a barev, a věnujme se praktickým aspektům pro výběr.

Jedním z těch nejdůležitějších je odolnost podlahy vůči vodě. Stačí chvilka nepozornosti a přeteče vám hrnec s těstovinami, praskne hadice na myčce nebo odpadní trubka od dřezu, začne vytékat mrazák, přelijete květináč. Zkrátka možností, jak se na podlahu dostane byť malá louže vody, je hodně a následky mohou být pro podlahu zničující. K podlahám citlivým na vodu patří podlahy laminátové a dřevěné. I při krátkodobém působení tekutina zateče do spár a materiálu nabobtná a vzedme se. Může dojít i k odloupnutí barevné povrchové úpravy a znehodnocení podlahy. Abyste mohli škodu napravit, je nutné celou podlahu rozebrat a poškozené lamely vyměnit. Tedy za předpokladu, že vám nějaké od pokládky zbyly. Představa, že k tomu dojde právě v opačném koutě kuchyně, než kde podlaha končí a ještě třeba na polovině poškozené lamely stojí kuchyňská linka, mi vhání slzy do očí.

Další vlastností, kterou stojí za to u uvažovaných materiálů zvážit, je jejich tvrdost. Příliš tvrdé podlahy nejsou zdravé pro naše záda a nožní klenbu ani pro křehké nádobí ze skla a keramiky. Mezi nejtvrdší materiály patří jednoznačně dlažba. Výhodou je, že i když vám na ni spadne těžký hrnec, pravděpodobně se nepoškodí. Ani to ale nelze zaručit na 100%. K tvrdším typům podlah patří i výše zmiňované laminátové plovoucí podlahy, které jsou ale navíc i relativně dost náchylné k poškození ostrými předměty. Například kuchyňské nože padají na podlahu zásadně špičkou napřed. Laminát vám nůž nezlomí, ale zůstane v něm po noži nesmazatelná stopa.

Aby nám doma bylo příjemně, je důležité zvolit na podlahu materiál příjemný na došlap. Pokud chodíte doma v přezůvkách, tento odstavec s klidem přeskočte. Pokud chodíte naboso a máte ještě navíc menší děti, věnujte pozornost tepelnému komfortu, který daná podlaha poskytuje. K pocitově teplým podlahám patří obecně přírodní materiály – dřevo, korek, linoleum. Korek a linoleum také výborně tlumí kroky. Jakožto přírodní materiály neuvolňují do vzduchu zbytky lepidel a jiných chemikálií, které se užívají při chemické výrobě jiných druhů krytin, příkladně PVC.

Máte-li v bytě podlahové topení, je důležité ověřit si, že vámi zvolený materiál je na ně vhodný. Záleží na tepelné vodivosti. Se správnými hodnotami vám poradí v prodejně podlah. Zmiňme snad jen to, že koberce především s vysokým vlasem a dubové podlahy nejsou vhodné vůbec.

Posledním kritériem, nad kterým možná budete přemýšlet, jsou nároky na úklid a údržbu. Zde se jako nejpracnější materiál jeví dřevo, které nestačí vytřít, musíme ho také pravidelně napouštět oleji či speciálními přípravky, aby vydrželo dlouho v nejlepší formě. Všechny ostatní podlahy jsou co do údržby na stejné úrovni a většinou na ně stačí hadr na zem či mop, klasický či parní.

Pokud jste si po promyšlení všech otázek ještě stále nevybrali, zkuste zauvažovat, zda chcete podlahu z menších dílů (dlažba, dřevo, laminátové podlahy) nebo z větších (lepené PVC díly, korek, čtverce z linolea) či dokonce celoplošnou (linoleum, marmoleum, korek). A pak, když vyberete materiál, je čas na výběr barvy a dekoru. Hodně štěstí a dejte si záležet!