Jakou podlahu vybrat do ložnice?

Stojíte před rekonstrukcí nebo novostavbou ložnice a nejste si jisti, jakou podlahovou krytinu vybrat? Poradíme vám.

Různé povrchy

Ložnice je místem, kde trávíme přibližně třetinu svého života. Je to místnost, kde odpočíváme, nabíráme síly na další den. Měla by být útulná, zdravotně nezávadná, tichá, pohodlná. A všechny tyto požadavky musí pochopitelně splňovat i podlaha.

Co se týče útulnosti, dnes si můžete vybrat téměř jakýkoli design či barvu a seženete ho v každé kategorii podlahových krytin. Linoleum, dlažba, vinylová podlaha, dřevo, mramor, koberec. Nabídka je tak široká a výrobci přichází se stále novými nápady, že je skutečně z čeho vybírat. Podlahu většinou ladíme ke zbytku vybavení. Do ložnice se příliš nehodí divoké vzory a výrazné barvy, třeba červená a oranžová podle některých studií narušují klidný spánek. I zde platí, že barva a vzor podlahy, případně kladení prken či lamel, mohou udělat zázraky s perspektivou místnosti, rozšířit ji či prodloužit. Světlé barvy působí vzdušně a svěže, tmavé naopak místnost příjemným způsobem uklidňují a uzemňují.

Velmi důležitým faktorem při výběru podlahy do ložnice je její zdravotní nezávadnost. Z některých nekvalitních lepených lamel se uvolňují výpary lepidel s nebezpečnými těkavými složkami i několik měsíců. Jsou to takzvané aromatické uhlovodíky a je vědecky prokázáno, že leptají nervovou tkáň. Navíc nepříjemně zapáchají a mnohdy při jejich inhalaci bolí hlava, případně se dostaví nevolnost. Vybírejte tedy opravdu pečlivě, jaký materiál si do ložnice vpustíte. Dalším kritériem při výběru je prašnost podlahy. Pro alergiky je zcela nevhodný koberec. A pokud už ho mít musíte, volte menší kusové koberečky, které můžete každý den snadno vytřepat a zbavit veškerého prachu. Ne úplně vhodné jsou také plovoucí podlahy, které jakoby ten prach na sebe snad přitahovaly.

Tlumení kročejového hluku

Žádná televize, žádné vrzání postele nebo podlahy. Mezi materiály, které dobře tlumí kroky, patří linoleum, marmoleum, korkové podlahy a koberce. Tyto podlahy většinou ani nevržou, tady ovšem záleží na tom, jaký je jejich podklad. Zejména pokud vstáváte jindy, než váš partner či partnerka anebo pokud máte psa, tichou podlahu oceníte. Cvakání drápků po podlaze dokáže ranní lehké spaní zaručeně překazit.

Většina z nás chodí do postele bosa. Není nic otravnějšího, než když ráno vystrčíte bosá chodidla zpod vyhřáté peřiny a musíte se jimi dotknout studené podlahy. Mezi ty nejhřejivější (i bez podlahového topení) patří koberce a korek. Navíc jsou také měkké, takže se vám po nich bude chodit úžasně pohodlně.

Zdravotní nezávadnost vybraného materiálu

Při výběru podlahy do ložnice dbejte na zdravotní nezávadnost vybraného materiálu, i když za kvalitu je třeba si připlatit. Ušetřit můžete tím, že vyberete podlahu s nižší nášlapnou vrstvou. V ložnici převážně spíme, nehrají si tam ději, nepadají tam na zem hrnce, hračky ani sklenice. Není tedy třeba mít tam tak odolnou podlahu, jakou potřebujeme například v kuchyni nebo v chodbě.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru podlahy do vaší ložnice a sladké sny.