Dnes se nebudeme věnovat výběru podlahy do bytu, ale posvítíme si na podlahy, jež musí odolávat mnohem větší zátěži.
Je třeba si uvědomit, že běžné a zátěžové podlahy se liší důležitými technickými parametry. Tím hlavním je tloušťka nášlapné vrstvy. Tedy té, která je v bezprostředním kontaktu s podrážkami bot, kolečky kancelářských židlí, padají na ní různé pracovní nástroje, piliny, taháme po ní balíky a tak dále. Kromě odolnosti vůči prošoupání je také pevnější v tahu, tlaku a dalších vlastnostech. Pochopitelně je nesrovnatelně více namáhána než běžná bytová krytina. Své tvrzení podpoříme čísly: tloušťka nášlapné vrstvy u běžných podlah se pohybuje nejčastěji mezi 0,2-0,6 mm, u těch zátěžových začíná na 0,8mm a u těch nejkvalitnějších dosahu dokonce až 2 mm. To je už, panečku, nějaký rozdíl!
Co znamená zátěžová podlaha?
Jak takovou zátěžovou podlahovou krytinu rozeznat? Ze zákona musí být všechny takové výrobky označeny číselným kódem, který určuje, jak velkou zátěž unesou. Zátěžové podlahy jsou řazeny do tříd 31, 32 a 33 (míra odolnosti roste s hodnotou čísla). Na výrobu zátěžových krytin jsou používány kvalitnější materiály a často také jiné technologie, proto jsou, i když se to nám, spotřebitelům, moc nelíbí, zákonitě dražší. Věřte, že tady není místo pro úzkostné šetření. Běžná podlahová krytina v zatěžovaném prostoru vám vydrží několik měsíců, maximálně roků, pak ji budete muset vyměnit. Nehledě na fakt, že velmi brzy se v ní objeví prošlapané cestičky a nebude rozhodně vypadat nijak reprezentativně.
Linoleum a PVC
Nejčastěji používanými materiály jsou PVC a linoleum. Dříve bylo těžké vybrat v této kategorii krytinu, jež by splňovala kromě kvalitativních i estetické požadavky. Výrobci však zareagovali na zvyšující se nároky zákazníků a rozšířili nabídku vzorů a barev. Schválně se podívejte, po čem chodíte, až budete příště ve škole, školce či v čekárně nějaké moderní lékařské ordinace. Nyní jsou velmi moderní jednobarevné velkoformátové „kachle“ z výše jmenovaných materiálů. Lze také udělat působivou mozaiku či hravé obrázky. U syntetické podlahy lze navíc požadovat různé úpravy povrchu: protiskluzovou, antistatickou, elektroizolační, antibakteriální a další.
Dřevěná podlaha
Pokud toužíte po závanu přírody, lze pořídit i podlahu dřevěnou. Zde však bezpodmínečně vybírejte jen mezi tvrdými druhy dřev. Jinak budete mít potíže nejen s životností, ale i údržbou podlahy. Totéž platí při výběru z laminátových podlah. Nic nepodá o firmě výmluvnější obrázek, než po roce odřené hrany jednotlivých lamel podlahy.
Zátěžové koberce
Posledním tradičním materiálem je koberec. Většina z nás si vybaví černo-šedý melírovaný kousek, někdy s drážkami pro odvod vlhkosti a nečistot. Dnes je k dostání i v jiných barvách, původní tmavá je však nejmilosrdnější ke znečištění a leccos se v ní skryje. I v této kategorii lze vybírat ani ne tak z různých materiálů, jako spíš mezi různými technikami zpracování. Liší se vzhledem, kvalitou a pochopitelně také cenou. Pokud si nejste jisti, že chcete koberec do celého prostoru, zvažte alespoň jeho instalaci u vchodu. Byli byste překvapeni, kolik nečistot z bot zákazníků či návštěvníků zachytí.
Základní možnosti jsme vám nastínili, finální výběr je už jen na vás.