Marmoleum - podlaha vhodná i pro alergiky

Často se v různých kontextech říká: „Vezměte to od podlahy!“. Při zařizování domu či bytu to platí více, než kdy jindy. Důvodů je vícero. Podlahy zabírají velkou plochu, dotváří vzhled interiéru jako celku a svým způsobem ovlivňují atmosféru v místnosti. Také se rozhodně (pokud si vyberete správný druh) nejedná o krátkodobou investici. Neméně důležitá je otázka ekologická – v případě marmolea není žádný problém nechat krytinu zetlít v kompostéru nebo jednoduše spálit (aniž by došlo k devastaci přírody či ovzduší). Navíc, pokud máte v rodině alergika, je nad slunce jasnější, že výběr podlahy není dobré podceňovat – jde tu přeci o zdraví. V těchto, ale i v mnoha dalších ohledech vítězí přírodní linoleum, jinak zvané marmoleum.

Podklad je základ

Materiál podlahové krytiny může být jakkoliv kvalitní, ale bez suchého a hlavně správně provedeného, rovného podkladu se jeho životnost podstatně sníží.

Mnoho předností, které oceníte

Marmoleum je druh podlahové krytiny, která je vyrobena ze ztuhlého lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, juty (textilní vlákno, které se získává z rostliny Jutovníku), vápence a přírodních barviv.

Díky přítomnosti přírodních olejů odpuzuje tento druh podlahy roztoče a zabraňuje množení bakterií. Výhodou je také fakt, že je marmoleum přirozeně antistatické (dá se tedy čistit i nasucho), díky čemuž se velmi dobře udržuje. Pokud se uchýlíte k čištění „namokro“, je nutné používat přípravky s neutrálním pH, jinak by mohlo dojít k poleptání povrchu.

Samotná technologie výroby marmolea (pro dosažení požadované tvrdosti a pružnosti se vytvrzuje kyslíkem), zejména její konečná fáze – sušení – zaručuje vysokou pevnost a tedy možnost vysokého zatížení, např. od nábytku.

Marmoleum, na rozdíl od některých druhů PVC, je vhodné i pro použití v kombinaci s podlahovým topením.

Nezřídka dochází k záměně pojmů „linoleum“ a „PVC“. PVC však není přírodního původu, obsahuje ftaláty, které podle mnoha studií způsobují astmatické reakce – pro alergiky je tedy naprosto nevhodné.

Odborník ví nejlépe

Výběr různých pigmentů a odstínů, od méně nápadných až po zářivě barevné, je opravdu široký. Marmoleum je dostupné v rolích i po čtvercích (možnost vytvoření barevných vzorů přesně podle vaší fantazie), které se svařují tzv. svařovací šňůrou, díky které jsou svařované spáry v podlahové krytině (při správném provedení) vodotěsné. Díky možnosti volby stejných odstínů samotné krytiny a svařovací šňůry jsou spoje téměř neviditelné. Z výše uvedených důvodů je více než vhodné svěřit instalaci podlahové krytiny odborníkům. Pokud je instalace provedena správně, pohybuje se její životnost mezi 20 a 30 lety, mnohdy i více.

Zaujalo Vás Marmoleum? Neváhejte nás kontaktovat.