Jakou podlahovou krytinu zvolit pro podlahové topení?

Podlahové vytápění by se kvůli svojí vyšší počáteční investici mohlo zdát výsadou movitějších zákazníků. V dlouhodobém horizontu se však určitě vyplatí. Existují dva typy podlahového vytápění – teplovodní a elektrické. V tomto článku se zaměříme zejména na materiály podlahových krytin a jejich vhodnost v kombinaci s podlahovým topením.

Důležité vlastnosti

Každý materiál má svoji specifickou tepelnou vodivost (měla by být co nejvyšší) a tepelný odpor (měl by být co nejnižší). Neméně důležitou vlastností je také tepelná setrvačnost, která kvantitativně určuje, jak dlouho po nahřátí dokáže materiál tuto teplotu udržet.

Je to prostě dřevo…

Dřevo je v případě podlahové krytiny zkombinované s podlahovým vytápěním jednou z nejméně vhodných voleb. Jeho vlastnosti velmi závisí na vlhkosti ve vytápěné místnosti – při vytápění se smršťuje, při zvýšené vlhkosti roztahuje. Když ještě přihlédneme k nízké tepelné vodivosti a nízké schopnosti teplo akumulovat, zjistíme, že tudy asi cesta nepovede.

Keramika a kámen

Naopak keramická či kamenná dlažba má tepelnou vodivost i setrvačnost nejlepší ze všech dostupných materiálů. Pro lepení a spárování se musí použít směsi vhodné na podlahové topení – klasické směsi by mohly skvělou tepelnou vodivost a setrvačnost značně zhoršit. Je tu však i jedna nevýhoda – keramika i kámen mají, v době, kdy se nevytápí, poměrně chladný povrch.

A co koberce?

Volba koberců sice není vyloučena, ale jejich použití je přinejmenším problematické. Výška vlasu nesmí přesáhnout 1 cm, velmi záleží na materiálu koberce a podkladní vrstvy. Pokud se pro koberec rozhodnete, je lepší jej k podkladu přilepit, jinak bude jeho už tak nízká tepelná vodivost ještě nižší.

Linoleum, marmoleum, PVC

Tyto podlahové krytiny se lepí k podkladu ve formě pásů, nebo desek. Linoleum, marmoleum i PVC mají výbornou tepelnou vodivost, snadno se udržují, ale je nutné přihlédnout k jejich původu. Zatímco linoleum nebo marmoleum jsou původu přírodního – jejich použití je velmi vhodné, PVC je synteticky vyrobené. Podle mnoha testů a studií obsahují PVC podlahy i tapety nebezpečné ftaláty, které nejsou chemicky vázány, uvolňují se do ovzduší a mohou se stát příčinou alergických a astmatických onemocnění.