Vybíráme dobře izolující podlahy

Chystáte se na pokládku podlahy na novostavbě? Nebo plánujete rekonstrukci podlahy? Aby byl komfort vaší podlahy dokonalý, je nutné, aby dobře izolovala hluk a teplo. Podlahy z různých materiálů mají různé tepelné a akustické vlastnosti. V tomto článku se zaměříme na vhodné i méně vhodné typy podlah z těchto dvou hledisek.

Co je to „kročejový hluk“?

Častým problémem akustického diskomfortu bývá tzv. kročejový hluk. Nejčastěji se objevuje v panelových nebo bytových domech, ve kterých se přenáší z horních pater přes podlahu do spodních pater přes strop a obvodové zdi místnosti. Pro vyřešení problémů s kročejovým hlukem vám pomohou protihlukové podložky, které se pokládají mezi podklad a samotnou podlahu. Tyto podložky mohou být vyrobeny z minerálních vláken nebo elastifikovaného polystyrenu. Při pokládce protihlukových podložek je nutné myslet i na to, že je potřeba mít odizolovanou nejen podlahu, ale i stěny po celém obvodu místnosti. I stěny totiž mohou z podlahy přenášet nežádoucí vibrace.

Vlastnosti různých materiálů

Podlaha z masivního dřeva má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Díky nebo spíše kvůli tomu nemá až tak dobré tepelně vodivostní předpoklady, a tak se příliš nehodí v případě kombinace s podlahovým topením. Pokud je dřevěná podlaha dobře zhotovena, je rovněž dobrým tlumičem vibrací a zvuku.

Vícevrstvé dřevěné podlahy jsou vhodné pro použití podlahového vytápění. Při nášlapu vyvolávají pocit stability a tuhosti a jsou rovněž skvělým zvukovým izolátorem. Plovoucí podlaha se řadí do kategorie vícevrstvých podlah. Dobře izoluje teplo, ale zároveň jej dovede akumulovat, takže se hodí pro použití podlahového vytápění. Při realizaci plovoucí podlahy je každopádně nutné počítat s použitím protihlukových podložek, aby při chůzi podlaha neklapala.

Linoleum nebo marmoleum skvěle akumulují teplo, a tak se hodí ke kombinaci s podlahovým topením. I jejich tepelně izolační vlastnosti jsou na skvělé úrovni. Díky své struktuře (obsahuje mimo jiné dřevitou nebo korkovou moučku) velmi dobře tlumí vibrace.

Keramické či kamenné podlahy jsou velmi dobrými tepelnými akumulátory, skvěle se tak hodí k použití podlahového topení. Na druhou stranu, pokud podlahové topení neplánujete či nemáte, jsou na dotek velmi chladné. Zároveň jsou skvělými nosiči hluku, takže je nutné počítat s použitím protihlukové izolace.

Klasické koberce velmi dobře tlumí vibrace a jsou skvělou protihlukovou podložkou samy o sobě. Velmi dobře izolují místnost od chladu podkladu. Použití podlahového topení v kombinaci s kobercem je velmi problematické, a proto se spíše nedoporučuje.

Tepelná izolace

Aby byly tepelně izolační vlastnosti vaší podlahy využity na maximum, je vhodné přemýšlet o tepelné izolaci, kterých existuje více druhů. Nebojte se proto poradit s odborníkem o tom, který typ izolace je pro váš konkrétní případ ideální.