PVC podlahy

PVC podlaha

PVC podlahu si asi většina z vás vybaví jako klasické linoleum. Omlouváme se za malé poučení na začátek: mezi PVC a linem je velký rozdíl. Vypadají sice podobně, ale vyrábí se jinak. PVC je plast, linoleum je přírodní materiál – vyrábí se například z juty nebo kaučuku. Díky tomu je velmi variabilní nejen co se týká barev, ale dnes se vyrábí i PVC podlahové krytiny například s dekorem dřeva či jiných materiálů. Bez nadsázky můžete vybírat z tisíců motivů nejen dřeva, ale i kamene, dlažby nebo čistých pastelových barev. PVC se standardně do obchodů dodává v rolích o různé šířce a tloušťce. Pro domácnosti se doporučuje minimální tloušťka kolem 1,4 mm. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší, tím lepší. Poskytne vám nejen větší komfort v měkkosti nášlapu, tepelné a zvukové izolaci, ale také déle vydrží a eliminují se tak různá poškození běžným provozem domácnosti. Při vybírání PVC se zaměřte i na šířku rolí. Je vhodné volit ji tak, abyste na ploše měli co nejméně spár. Další možností je zvolit čtverce o různých rozměrech, zpravidla 30 x 30 cm, které se snadněji instalují právě díky menším rozměrům a umožňují i širší možnosti například při barevné kombinaci s dalším vybavením interiéru.

Cena pvc podlahy

Cenově se dají PVC podlahy pořídit laciněji, než jiné typy podlah. „PVC podlahy prodáváme v rolích o tloušťkách od 1,5 do čtyř milimetrů, nášlapná vrstva je v rozmezí 0,15 až 0,8 milimetru. Čím větší tloušťka, tím déle krytina vydrží a je měkčí na došlap,“ radí Petra Halvová z prodejny Floorpark. PVC podlaha se pohybuje v cenovém rozmezí od 150 do 600 Kč/m2. Při pokládce PVC krytiny je třeba dodržet určitá pravidla, aby vám podlaha dobře a dlouho sloužila. Základními podmínkami úspěšné pokládky je rovný, čistý a suchý povrch. Pokud si sami na pokládku netroufnete, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám ušetří práci.

Výhody PVC podlahy

PVC je materiál, který byl často využíván především do dětských pokojů a kuchyní díky nenáročné údržbě. Je to materiál, který řadíme do středně teplých materiálů (jen pro vaši představu: mezi teplé materiály patří dřevo či korek, mezi chladné dlažba) a je vhodný téměř do celého bytu. Výjimku snad tvoří jen předsíně a chodby. Je velmi důležité zvážit, jaký typ PVC si pořídíte. Jak jsme již uvedli, jedná se o materiál chemicky vyráběný a při jeho výrobě se používají různé chemikálie. Pořídíte-li si nekvalitní PVC, tyto chemikálie (například různá rozpouštědla) se mohou z podlahy uvolňovat až několik měsíců, což může být problém především v domácnosti s dětmi nebo alergiky. Dobře si proto rozmyslete, zda upřednostníte cenu před skutečnou kvalitou.

PVC podlahy
PVC podlaha
PVC podlahy v Brně