Světlá, nebo tmavá podlaha?

Každý z nás touží po domově, který bude oázou klidu a bezpečí, kde bude rád odpočívat a žít se svými nejbližšími. Zařídit takový útulný přístav není jen tak. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství materiálů, barev, dekorů veškerého vybavení od podlahy přes nábytek až po strop. Pojďme se zaměřit na výběr vhodné barvy podlahy. Nejen, že podlahy ze své podstaty zaujímají v bytě velkou plochu, ale jejich výměna není tak snadná, jako pořídit třeba novou sedačku. Proto je třeba jejich výběru věnovat náležitou pozornost.

Důležité samozřejmě je, aby barva podlahy lahodila vašemu oku a hodila se do vašeho interiéru. Sladit barvu podlahy, dveří, kuchyňské linky a nábytku je oříšek. Obecně platí, že podlaha by měla být buď o dva odstíny světlejší nebo naopak výrazně tmavší, než nábytek. Aktuálně jsou velmi moderní interiéry inspirované skandinávským designem. V nich převládají světlé barvy, různé odstíny bílé či přírodních světlých barev. Jistě působí útulně, na druhou stranu trochu mdle a po čase mohou začít nudit. Velmi působivá je naopak kombinace světlé podlahy a tmavého nábytku.

Mezi další poměrně známé pravdy patří ta, že tmavé barvy prostor opticky zmenšují, zatímco světlé působí opačným dojmem. Správnou kombinací barev podlahy, stěn a stropu můžete s rozměry svého bytu doslova čarovat. I z malé tmavé síně nebo dlouhé úzké chodby můžete vykouzlit příjemné a útulné místnosti.

Z hlediska údržby je dobré zvážit, jestli u vás převládá světlé nebo tmavé „smetí“. Jste-li doma všichni plavovlasí nebo pokud obýváte domácnost s bílou kočkou či pejskem, je pro vás asi lepší sázka na světlou podlahu, na které chlupy a vlasy nebudou tak moc vidět a vy nebudete otrokem své podlahové krytiny. Naopak pro tmavovlasé obyvatele je výhodnější volit podlahu tmavou.