Sedm výhod parketové podlahy

Po éře linolea, koberců, dlaždic a plovoucích podlah se do našich domácností v rostoucí míře opět vrací podlahy dřevěné, nejčastěji parket. Pokud jste ve fázi výběru podlahové krytiny, následující řádky by vám mohly pomoci v rozhodování.

Výhoda první: dřevo je nestárnoucí materiál. Už naši předkové přišli na to, že práce navíc s instalací dřevěných prken místo hliněné podlahy, se brzy vrátí zpět. V chalupách vydržely dřevěné parkety po několik generací. Na každém zámku můžete vidět stovky let staré parkety, které stále slouží svému účelu. A pokud vyberete kvalitní dřevo, například dubové či bukové, budou parkety sloužit mnoho let i vám. Tato dlouhověkost dřeva je, pravda, vykoupena vyšší pořizovací cenou, ale pokud si potrpíte na „rodové stavení“, je to materiál přesně pro vás.

Výhoda druhá: snadná běžná údržba. Na dřevěné podlahy nepotřebujete žádné speciální přípravky. Stačí smeták či vysavač a hadr nebo mop. Jediné, na co je třeba dbát, je vytírání podlahy minimálním množstvím vody. Dřevo absorbuje vodu a mokré stopy by mohly nechat na podlaze trvalé stopy.

Výhoda třetí: správnou péči k trvalé hodnotě. Čas od času je potřeba parketám dopřát hloubkovou regeneraci. Ta zpravidla spočívá v první fázi v obroušení starého laku či nejrůznějších „zažraných“ nečistot. Brusem lze z parket odstranit i drobná mechanická poškození. Ale opravdu jen drobná, hluboké rýhy už s vámi bohužel zůstanou napořád. Po zbroušení je třeba parkety naolejovat nebo nalakovat, aby na ně zase bylo radost pohledět. Na obě tyto činnosti si můžete najmout odbornou firmu nebo půjčit průmyslovou brusku, která vám práci ulehčí.

Výhoda čtvrtá: souvisí s tou předchozí. Při každém novém lakování můžete zvolit jinou barvu laku a dopřát tak své podlaze nový kabátek. I když..za život ty kabátky stihnete změnit tak 2x. Ale i to se občas hodí.

Výhoda pátá: výborné izolační vlastnosti. A to jak v ohledu tepelném, tak i co se týká hlučnosti. A to se (zejména pokud bydlí někdo pod vámi) vyplatí. V létě podlaha chladí, v zimě hřeje. Alespoň ve srovnání s laminátovou podlahou určitě.

Výhoda šestá: přírodní složení. Při výrobě parket, ať už se jedná o jakýkoli jejich typ, se nepoužívají žádná syntetická lepidla ani tmely. Jediné, co se z parket uvolňuje, je vůně dřeva. Na rozdíl od koberců, linolea či plovoucích podlah, neinhalujete formaldehyd ani jiné zdraví škodlivé látky. A to jistě ocení nejen alergici či rodiče malých dětí, u kterých dlouhodobá expozice těmto látkám může vést například ke vzniku astmatu. Dřevěné parkety vám doma zajistí zdravé klima.

Výhoda sedmá: zhodnocení vaší nemovitosti. Byt se dřevěnými parketami lze výhodněji prodat či pronajímat. Beze sporu.

Samozřejmě existují i nevýhody. Není jich mnoho a jistě výše popsané klady nepřeváží. Ale o tom až někdy příště.